חזון מאמילק בנק חלב אם

מאמילק הוקם מתוך אמונה בערכי נתינה ועזרה הדדית על ידי זוג הורים, אשר בנם הבכור סבל משימוש בתרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) ולאחר מרדף ארוך ומייגע אחר תרומות חלב החליטו להקים בנק תרומת חלב אם שישרת את הקהילה. לחצו להמשך
בנוסף, אתר מאמילק הוקם על מנת להוות אלטרנטיבה לאבקות חלב כאלו ואחרות, המשווקות באופן אינטנסיבי וכוחני ומחירן הולך ועולה, תוך ניצול חוסר האונים של אימהות רבות, אשר אינן יכולות או מצליחות להניק את ילדיהן.

אתר מאמילק קורא לכל האימהות, אשר יכולות לתרום מעצמן למען ילדיהם של אחרים להירשם באתר ולהיות חלק מהמהפיכה בתחום היקר מכל של בריאות דור העתיד שלנו.

אתר מאמילק ממליץ לכל האימהות אשר חוששות לקבל תרומת חלב:
* לשוטט באתר ובקישורים הרלוונטיים ולקבל מידע על חשיבותו של חלב אם ועל התועלת מול סיכון בקבלת תרומת חלב אם לעומת השימוש בתערובת מזון לתינוקות.

** לנסות לשוחח עם אחת התורמות באתר. פגישה פנים אל פנים או אפילו שיחת טלפון יכולות לסייע לכן להכיר טוב יותר את התורמת ולהתמודד בקלות רבה יותר עם החששות הטבעיים העולים בכן. בנוסף, ניתן לשאול את התורמת אם יש ברשותה מסמכים רפואיים המעידים על מצבה הבריאותי ואף לבקש ממנה לערוך בדיקות רפואיות בקופת החולים הקרובה, תופתענה לגלות שרבות מהתורמות תגלנה הבנה ותסכמנה לעשות זאת עבורכן.

*** לפנות אלינו בכל שאלה.

בהצלחה לכולן ורק בריאות!


הדיאלוג שהוביל למאמילק

ב-20.2.2011, העלינו לאוויר את אתר מאמילק, בנק חלב אם קהילתי חינמי, אשר נועד להפגיש בין תורמות חלב אם ובין אמהות המעוניינות בתרומה. הסיפור העומד מאחורי האתר הוא הסיפור האישי שלנו.

מיטל: לפני 4 חודשים, לאחר מסע ארוך שנמשך למעלה מ-4 שנים, הגיע לעולם בננו הבכור, הילל. כמו נשים רבות, העומדות להפוך לאמהות, פינטזתי על הנקה למרחקים ארוכים, אך פנטזיה לחוד ומציאות לחוד. את בית החולים עזבתי עם פטמות סדוקות ומדממות. לאחר שאיבה אינטנסיבית של 8 פעמים ביום במשך 11 ימים, נשברתי. הכאבים היו עזים, כמות החלב היתה זעומה, התפתחה דלקת והנורא מכל, המשך...

מאמילק בתקשורת

סיפורה של מאמילק - וינברגר מיטל

האתר הזה הוא תוצאה של סיפור אישי מלא בכאב פיזי ונפשי, שבירת מחסומים פסיכולוגיים והכרה בערך הלא יסולא בפז של חלב אם.

ב-28.10.11, הגיע לעולם בני בכורי, הילל, לאחר מסע ארוך של יותר מ-4 שנים. פנטזיית ההנקה טופחה היטב בראשי במהלך ההריון. בסוף ההריון השתתפתי בקורס הדרכת הנקה, בארון כבר חיכו בסבלנות סינר הנקה אופנתי וחזיית הנקה ובעיני רוחי ראיתי את עצמי יושבת בבתי קפה עם בני הפעוט, חולצת שד ומניקה בשלווה.

אבל, פנטזיה לחוד ומציאות לחוד... ומה רב היה הכאב כשהפנטזיה התנפצה לאלפי רסיסים. המשך...

חוששת מתרומת חלב? - וינברגר אלעד

באופן מוזר אתר זה הוקם על ידי גבר ובגלל גבר או יותר נכון תינוק קטן בשם הילל.. כשהילל נולד היו קשיים רבים בהנקתו ולאחר ניסיונות רבים עברנו לתחליפי חלב.
תחליפי החלב גרמו לו עצירות, גזים וסבל רב... לאחר מאבק פסיכולוגי ממושך החלטנו לנסות להשיג לו חלב אם, מצאנו תורמת דרך חברים וכבר בלילה הראשון חל שיפור גדול ביציאות של הילל, הוא ישן טוב יותר וניכר היה שהוא סובל הרבה פחות מגזים. המשך...

מתוך שיטוט באינטרנט והבנה כי לא קיים מאגר מסודר של תורמות חלב ומתוך ראיית עולם הדוגלת בעזרה הדדית, (אישתי ואני עובדים בתחום העבודה הסוציאלית) הבנתי כי יהיה נכון להקים אתר כזה. במהלך הקמתו גיליתי כמה בורות ודעות קדומות קיימות בכל הנוגע לתרומות חלב אם ועד כמה אנשים נמנעים מכך עקב מחסומים פסיכולוגיים ,
גיליתי מחקרים מדהימים על הרכבו של החלב, על חיידקים מיוחדים שיש בו שנרתמים לעזרה עבור התינוק, גיליתי כי טובי המדענים לא הצליחו לחקות את הרכב החלב עד היום, וגם ראיתי טוקבקים רבים למאמרים שגרמו לי לחשוב על כך שתמ"ל הוא חומר שעשוי מחלב פרה, זהו נוזל שמיועד לפרות ועובר הנדסה גנטית על מנת להפוך לאבקה, איך זה יכול להיות עדיף לבן שלי מאשר חלב שמיוצר על ידי בני מינו? אך מצד שני, גם הלחץ על האימהות להניק הוא לחץ לא תמיד הוגן, כי כפי שאישתי רצתה ולא יכלה, ישנן עוד נשים רבות כאלו שמרגישות אשמה, ופה חשבתי שאולי יש דרך אמצע, דרך שבה נשים תעזרנה בנשים אחרות, בדיוק כמו שהיה פעם לפני שנים רבות וזה לא היה נראה מוזר לאף אחד.
למשל:
משה - וַתֹּאמֶר אֲחֹתוֹ, אֶל-בַּת-פַּרְעֹה, הַאֵלֵךְ וְקָרָאתִי לָךְ אִשָּׁה מֵינֶקֶת, מִן הָעִבְרִיֹּת; וְתֵינִק לָךְ, אֶת-הַיָּלֶד. וַתֹּאמֶר-לָהּ בַּת-פַּרְעֹה, לֵכִי; וַתֵּלֶךְ, הָעַלְמָה, וַתִּקְרָא, אֶת-אֵם הַיָּלֶד. וַתֹּאמֶר לָהּ בַּת-פַּרְעֹה, הֵילִיכִי אֶת-הַיֶּלֶד הַזֶּה וְהֵינִקִהוּ לִי, וַאֲנִי, אֶתֵּן אֶת-שְׂכָרֵךְ; וַתִּקַּח הָאִשָּׁה הַיֶּלֶד, וַתְּנִיקֵהוּ.
רבקה - בראשית לה8: " ותמת דברה מינקת רבקה, ותקבר מתחת לבית אל תחת האלון, ויקרא שמו אלון בכות "

וגם חששות היו, ואתייחס אל אחת מהן, אנחנו למשל מאד חששנו מאיידס, אבל אז החלטתי לשים את הפחד בצד והתחלתי לשאול את עצמי שאלות שונות, על חלקן מצאתי תשובות ועל חלקן אנחנו עדיין מחפשים מידע
אוכל לשתף אתכם בשאלות שעלו לי, כמו-
כמה חולי איידס יש בכלל בארץ?(על פי משרד הבריאות ב-2009 0.09% מהאוכלוסיה)
כמה נשים מתוכם?
כמה נשים מיניקות מתוכן?
מה מצבן של נשים לאחר לידה ולאחר שעברו את כל הבדיקות המקיפות?
האם נגיף האיידס שורד מחוץ לגוף האדם? (הוא שורד 20 דקות)
האם הוא שורד בהקפאה? בחימום? בחימום קראנו כי הוא לא שורד, לגבי הקפאה עדיין לא מצאנו תשובה ברורה. מה שהעלה אצלי את הספק אם זה בכלל אפשרי להידבק דרך תרומה קפואה...

ואז שאלתי את עצמי:רגע ומה עם הסכנות של אי שימוש בחלב אם... ומצאתי הרבה תשובות:
חלב אם מגן מפני מחלות זיהומיות בקרב תינוקות ובהן זיהומים במערכת הנשימה, במערכת העיכול ובמערכת השתן וכן דלקת אוזן תיכונה.
כמו כן נמצא כי חלב אם משפר את התגובה האימונית למתן חיסונים.
בנוסף, נצפה כי אצל תינוקות הנמצאים בסיכון לפתח מחלות אלרגיות כגון דרמטיטיס אטופית, תמונה נשימתית דמויית אסתמה וביטויים אינטסטינליים בעקבות חשיפה למזונות שונים ובמיוחד לחלב פרה (בשל היסטוריה משפחתית חיובית אצל הורה או אח הסובל מתופעות אלרגיות),
הנקה בלעדית למשך ארבעה חודשים מקנה חסינות יחסית כנגד התפתחות של מחלות אטופיות אלו.
יתרון אפשרי נוסף להנקה הוא הגנה מפני תסמונת מוות בעריסה, ואז שאלתי את עצמי (אני יותר מידי מדבר עם עצמי...) מה עם הסכנות בשימוש בתמ"ל?
פרשת רמדיה?
הידבקות של חיידקים מסוכנים לתמ"ל?
חשיפה לחלב פרה בגיל צעיר מידי?

וכן, תמיד אפשר לשאול אבל מה אם... אך בחרתי במודע לא להתמקד בפחד, אלא דווקא בחיובי, ביכולת הנתינה של המין האנושי או במקרה הזה של 51% מתוכו.. ובאמונה כי אתן יכולות לעזור אחת לשניה ולתת את הטוב ביותר לילדנו.
אני מקווה שגם אתן חושבות ככה וכי אתר זה ישמש אתכן ויאפשר את התזונה הטובה ביותר לתינוקכם.
בינתיים הילל כבר בן 7 חודשים וכבר שתה\אכל למעלה מ-12 אימהות שונות והוא יותר בריא מתמיד... תהיו בריאים.

איך להחזיר חלב אם - וינברגר מיטל

אז הנה תקציר למי שהתעצלה ולא קראה את החלק הראשון של הסיפור :-)
תינוק מתוק נולד, ניסיון הנקה כושל, מתסכל ומנפץ פנטזיות, מעבר לתמ"ל, הבנה שאוי ואבוי- עצירות נוראית, בכי וסבל בלתי נגמר, הצעה מפתיעה של הבעל להיעזר בתרומות חלב אם, זעזוע, בכי ולבסוף התרצות, קבלת תרומת חלב אם מחברה של חברה ו... הפלא ופלא, הקץ לסבל ולעצירות. אלו היו 60 שניות על הסיפור האישי שלנו, שעומד מאחורי הקמת "מאמילק", בנק חלב אם קהילתי. אבל זה לא סוף הסיפור....המשך...

לאחר שנוכחתי בהשפעה הברוכה של חלב האם על הילל, החלטתי שעדיין לא תם פרק ההנקה בחיי. וכך, חודש וחצי לאחר שיבש החלב שלי, התחלתי לחפש מידע על החזרת חלב אם. פניתי ליועצת ההנקה, יצרתי קשר וירטואלי עם ד"ר מירה לייבוביץ, התקשרתי ללה-לצ'ה וקראתי בפורומים. נתקלתי בעיקר בסיפורי אמהות על הפחתה ביצור חלב, אך גם בסיפורים מרתקים (ונדירים יותר) על נשים מאמצות שהצליחו להניק את ילדיהן או אמהות שהחלו להניק את ילדיהן רק בגיל מספר חודשים. החלטתי לנסות. ב-1.1.12 החל המסע שלי להחזרת החלב, שכלל 8 שאיבות ביום, נטילת כדורי מוטיליום ובהמשך, נטילת כמוסות של חילבה, כל זאת בליווי בירה שחורה (בגדר לא יועיל, לא יזיק, וחוץ מזה בירה שחורה זה טעים :-).
איך לומר בעדינות? זה לא היה פשוט. מדויק יותר להשתמש במילים כמו- מתסכל, מעייף, מייאש, סוחט.... ותגובת הסביבה? סקפטית בלשון המעטה. אלעד התחנן בפניי שאפסיק. הוא אמר שאני מבזבזת אנרגיה לשווא, אנרגיה שאני זקוקה לה כדי לטפל בהילל. ובעצמי. הוא ניסה לדבר אליי בהגיון, הצביע על העובדה שלאחר חצי שעה של שאיבה, נאגרו 3 טיפות (ומדובר פה בנתון מדויק). ואני? אמא עקשנית. אני רוצה לספק לילד שלי חלב.

לאחר כשבוע התחלתי לראות שיפור, 10 סיסי שלמים נאגרו בתחתית הבקבוק. ובהדרגתיות, התחיל להגיע החלב ועימו מוטיבציה להמשיך ולא לוותר. ה-10 סיסי הפכו ל-20 והכמות הלכה ועלתה. אחד הגילויים שסייעו לי בדרך הוא שאיני מגיבה טוב למשאבות החלב ועליי להתחיל כל שאיבה בסחיטה ידנית, זה עזר מאוד להגביר כמות חלב בשאיבה.
מעל חודשיים וחצי עברו מאז אותו יום בו החלטתי להיאבק על החלב שלי. והיום אני מצליחה לספק להילל את רוב התזונה שלו (הילל אוכל בין 600 ל-900 סיסי ביום) ונעזרת בשקית תרומה אחת בלבד ליום.
אשתף אתכן כי ההתמודדות הנוכחית שלי היא עם מעבר להנקה ישירה, אך לכך אקדיש פרק נפרד :-).


תודה לתורמות

על פי האיסלאם ילדים ששותים מאותו חלב אם, נחשבים אחים למחצה. להילל שלנו יש הרבה אחים. וגם הרבה אמהות מזינות, שבלי להסס, פתחו את ליבן ותרמו את התרומה הכי אישית שאפשר לתרום.

תודה לחן, התורמת הראשונה, שפתחה בפניי עולם חדש ומיוחד,
תודה לנעמה היקרה לי מאוד, שלמרות שלא ידעה אם תזדקק לחלב הקפוא בעצמה, החליטה שהיא נותנת כי היא רוצה לעזור להילל,
תודה להילה, חברת ילדות אהובה, שבלי להסס הציעה לתרום כשתוכל,
תודה למורן, בחורה מיוחדת, שבלי להכיר אותנו, החליטה שהיא שואבת במיוחד בשבילנו כל יום,
תודה לבלה שריגשה אותי במחווה יוצאת דופן כשנסעה במיוחד ממרכז הארץ כדי לתרום,
תודה לויקה, שתרמה מכל הלב,
תודה למאיה ששמה עבורנו מנת חלב בצד מתי שהיא רק יכולה,
תודה לנגה, מכרה מקסימה, שלאחר שנים שלא נפגשנו מיהרה בפגישה מקרית להציע את הסטוק שלה,
תודה לענבל, בחורה רחבת לב, ששואבת במיוחד בשביל הילל, והפכה להיות יועצת חלב האם האישית שלי,
תודה לכולכן על הנכונות לעמוד בתחקירים הרפואיים שערכתי לכן :)
תודה על טוב הלב, האכפתיות והנכונות לעזור. כל כך ריגש אותנו לפגוש נשים טובות כמותכן באמצע הדרך. לא פעם מצאתי את עצמי דומעת מהתרגשות נוכח טוב הלב הזה. תודה

תודה לעוזרים בהקמת האתר

אתר זה קם בראש ובראשונה בשל עבודתו הרבה של אחיה של מיטל (רווק חתיך) עידן גולדנברג בבנייתו ועיצובו של האתר, תודה על החשיבה, הסבלנות וההשקעה.
להלה יכין על בניית הלוגו לאתר (ולמיכל נייס על ההשראה ללוגו) והעזרה בעיצובו.
תודה על עזרתו של חברי אלון בילו באכסנתו והעלאתו לאוויר.
תודה לפרויקט אגורה על הסיוע בהפצת האתר.
תודה רבה לרבקה אלטשולר ( brandrivka@gmail.com ) על העזרה הטכנית ובניית פונקציות של שיחזור פרטים וסיסמא באתר